Dinamo Bucuresti

IMG_0014Hai Dinamo Bucuresti!

Cand eram mai mic,aveam fular,caciula si steag cu Dinamo Bucuresti,chiar eram pasionat de fotbal,de Dinamo Bucuresti.Dar cu timpul si rezultatele pe care le-a avut Dinamo,am lasat-o si eu mai moale.Am fost vineri dupa-amiaza la ora 17.00,la stadionul Arena Nationala si mi-am cumparat un bilet la derby-ul Romaniei:Dinamo Bucuresti-Steaua Bucuresti.Am plecat de acasa cu un gand pozitiv pentru meciul de duminica seara impotriva Stelei.Am sperat si eu la o minune duminica seara,ca orice suporter adevarat.Rezultatul acestui meci,a fost unul foarte negativ pentru Dinamo Bucuresti.

Am vrut sa cumpar un bilet la tribuna a 2-a,dar era cam scump biletul,trebuia sa scot din buzunar 60 de lei,asa am dat 10 lei pe bilet.Am stat la Peluza 1 Nord(Peluza Catalin Haldan).Galeria lui Dinamo,a avut bilete rezervate la inelele 1 si 2,trebuia sa scot din buzunar 15 lei.Asa am preferat sa stau departe de galerie si sa cumpar un bilet la inelul 3.Nu este vorba de 5 lei,dar n-am vrut sa stau unde este zgomotul infernal.Si asa,am avut ceva probleme acolo:zbiera 4 suporteri si flutura un steag mare si ne-a spus sa strigam si noi cu ei.Eu am urcat mai sus 5 randuri de scaune,pentru a nu sta cu ei.De ce sa iau bataie si sa nu stau linistit in banca mea?Eu m-am dus sa vad un meci,nu sa incasez pumni.

• Fotbal Club Dinamo Bucuresti,a fost infiintat in anul 1948.
  • Dinamo Bucuresti are o agenda bogata de trofee cucerite de-a lungul anilor.
  • Dinamo Bucuresti este un club de traditie in Romania si in Europa.
  • Dinamo Bucuresti a facut istorie si va face istorie pentru Romania.
  • Dinamo Bucuresti este un club de mare traditie pentru Romania.
  • Dinamo Bucuresti este un club care se respecta si trebuie respectat in Roamnia.
  • Dinamo Bucuresti a adus faima Romaniei peste hotare.

In prima repriza,ambele echipe au fost la egalitate,nu s-a vazut mult diferenta dintre ele.In schimb,in a doua repriza,diferenta a fost uriasa de mare.Dinamo a vrut sa bata,dar n-a putut sa iasa invingatori.Dinamo n-a avut ambitie si vointa in acest meci.In repriza a doua,Dinamo parca nici n-a existat pe teren.Daca fundasi lui Dinamo erau mai atenti in careu,nu se intampla aceasta tragedie.Dinamo a jucat foarte slab,aproape sters in repriza a doua.Cand a dat gol Dinamo1-2,am sperat pana in ultima secunda ca va fi 2-2 la finalul meciului.Din pacate,nici 2-2 nu s-a terminat,dar nici 1 solist.

Cand am plecat de acasa spre stadionul Arena Nationala,m-am gandit la un pronostic destul de realist:1 x.Este foarte adevarat,ca cine vorbeste si nu practica,se simte diferenta.Eu de mic sunt dinamovist si am tinut cu ei tot timpul.Rezultatul a fost unul dezastros pentru Dinamo:1-3 pentru Steaua.De 4 ani tot ii bate Steaua,Steaua  a devenit nasul lui Dinamo.In ultimiile 10 partide,doar 2 meciuri s-a incheiat la egalitate,restul de 8 partide au fost victorii pentru Steaua.In momentul de fata,Dinamo Bucuresti n-are echipa.Cand s-a terminat meciul,trebuia sa plec vesel,sa plec razand,dar am plecat cu capul in jos,am plecat suparat.

Cand s-a terminat meciul,imi era asa de ciuda ca iara  am furat-o de la Steaua.In cei 25 de ani care s-au scurs de la revolutie,Dinamo a avut rezultate modeste in Europa.In schimb,in campionat a avut performante mult mai multe bune ca in Europa.In Romania,a mai castigat cateva campionate si cupe ale Romaniei.Anul trecut,Dinamo Bucuresti a terminat pe locul 4.In momentul de fata,suntem pe locul 8 cu 30 de meciuri jucate si 41 de puncte adunate.Cand echipa merge mai prost in campionat,este bine sa fii alaturi de echipa respectiva,nu doar cand echipa joaca bine in campionat.Eu in continuare o sa tin cu echipa mea favorita,cu Dinamo Bucuresti.Apropo,Anghel Costel este stelist,iar Anghel Florin este dinamovist.Dar suntem mai mult cu numele,nu suntem noi infocati dupa echipele respective.